Porady

Studia - co poza nauką?Legendarne opowieści o mocno zakrapianych imprezach podczas studiów nikogo już nie szokują, a nawet nie dziwią. Pytanie tylko, czy jest to właściwy sposób na przetrwanie tych pięciu lat, które miały być przecież najpiękniejszym okresem w życiu. Przecież nie samą nauką i nie samymi imprezami student żyje. Co zrobić, żeby wycisnąć ze studiów co się da i nie żałować niczego po obronie tytułu magistra?

 

 

Koła naukowe

Może cię to zdziwi, ale koła studenckie naprawdę mogą być fajne. Jeśli kojarzą ci się z grupką alienujących się nerdów w sweterkach– otwórz oczy. Koła naukowe zostały stworzone przez studentów dla studentów i skupiają najczęściej pasjonatów danej dziedziny. Rozejrzyj się dokładnie po uczelni. To, że nie odpowiada ci Koło Naukowe Fizyki Jądrowej nie oznacza, że nie znajdziesz czegoś dla siebie. Może marketing albo dziennikarstwo? A może obie te opcje? Pamiętaj jednak, żeby nie popadać ze skrajności w skrajność. Nie sztuką jest zapisać się do wszystkich kół naukowych, a potem nie chodzić na spotkania żadnego z nich. Poza tym – hej! – kto powiedział, że nie możesz utworzyć własnego koła? Wystarczy tylko drobne wsparcie i wskazówki zaufanych pracowników naukowych, którzy będą waszymi opiekunami. Do dzieła! Może odkryjesz w sobie zdolności kierownicze!

Nowe znajomości

Studia to doskonały czas na poznanie nowych ludzi. Nie na darmo mówi się o „przyjaźniach na całe życie”. W końcu z tymi ludźmi spędzisz kilka długich lat! A nawet, jeśli nie znajdziesz na studiach prawdziwych przyjaźni, na pewno przetrwa chociaż kilka dobrych znajomości. Kto wie – może spotkanie się w przyszłej pracy? W końcu będziecie mieli podobne wykształcenie, a nikt nie mówi, że od razu musicie stać się dla siebie konkurencją! No i zawsze dobrze jest mieć koło siebie kogoś, od kogo będzie można wziąć notatki albo pożyczyć książki, a po zajęciach pójść razem do kina czy na kręgle. Nie zamykaj się w czterech ścianach. Chociaż na początku może być trudno, w końcu zaczniecie czuć się grupą. Bo kto, jak nie wy, będzie przesuwał terminy kolokwiów?

Języki obce

Studia to doskonały czas na szlifowanie języków. Jesteś przekonany, że z angielskiego jesteś rewelacyjny i nie masz zamiaru przemęczać się na zajęciach? Ok., nie ma sprawy. Zawsze jednak możesz zapisać się na kolejny kurs lub lektorat. Marnowanie czasu działa na twoją niekorzyść. Na rynku pracy coraz częściej poszukuje się osób władających niestandardowymi językami obcymi. Zawsze chciałeś poznać fiński, włoski czy japoński? Nie ma nad czym się zastanawiać. Jeśli masz wolny czas i środki – działaj.

Staże i praktyki

Kończysz studia i… I nic? Żadnych poważnych ofert pracy? Gdzie te grube tysiące, na które liczyłeś? Niestety – nic nie ma za darmo. Żeby traktowano cię poważnie na rynku pracy, powinieneś mieć chociaż szczątkowe doświadczenie. Nie bój się praktyk i staży studenckich. To świetna sprawa. Może nie uda ci się zarobić w monetach, ale zyskasz wiele w swoim własnym doświadczeniu zawodowym. Pomyśl – twoje pierwsze cv będzie wyglądało dużo lepiej, jeśli będziesz mógł do niego wpisać nawet kilka miejsc pracy. Nie wstydź się nowych wyzwań – nikt nie liczy na to, że praktykant będzie miał od razu wiedzę zawodowca. Staraj się jednak z każdego miejsca odbycia praktyk czy stażu wynieść jak najwięcej. Nigdy nie wiesz, w jakim środowisku i w jakiej firmie będziesz kiedyś pracował. Już teraz możesz przekonać się, gdzie czujesz się najlepiej.

Podróże

Studia to doskonały czas na podróże. Jeśli nie masz ochoty bądź nie czujesz się na tyle pewnie, żeby wyjechać na Erasmusa, spróbuj kilkudniowych wyjazdów ze znajomymi. Wyjazdy studenckie są bardzo często organizowane przez koła naukowe, organizacje studenckie czy samorządy. Nie musi to być od razu wycieczka na drugi koniec świata. Przecież można równie dobrze spędzić świetnego sylwestra w Karpaczu. A ile miłych zdarzeń i fantastycznych ludzi pozostanie w twych wspomnieniach! Później, kiedy będziesz już związany na stałe z miejscem pracy, możesz nie mieć tylu okazji, żeby zwiedzać bliższe i dalsze rejony. Tak więc obudź w sobie instynkt odkrywcy i ruszaj w świat!

Nie stój, nie czekaj - to będzie rewelacyjny okres w twoim życiu!

 

Zobacz również:

Najbardziej poszukiwany pracownik w 2014 roku

Najbardziej poszukiwany pracownik w 2014 roku Praca jest podstawą życia każdego człowieka. Jeżeli jesteś osobą nastawioną na sukces i chcesz rozwijać swoją karierę, musisz przebyć długą drogę, która ...

Superkomputer Zeus znowu najlepszy w Polsce

Superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH po raz kolejny okazał się najlepszy w Polsce. Zajął 176. miejsce w rankingu TOP 500 najpotężniejszych komputerów na świecie. Na 277. miejscu ...

Odwieczne pytanie - Stancja czy akademik?

W sierpniu i wrześniu każdego roku na rynku wynajmu zaczyna się gorący sezon. Studenci wracają na uczelnie by rozpocząć kolejny rok akademicki. W tym czasie większość z nich musi również po...

Okolice Krakowa: klasztor kamedułów na Bielanach

Kraków to miasto wyjątkowe, a na jego terenie czekają na turystów wyjątkowe atrakcje turystyczne. Zachwyca Stare Miasto, zachwyca Kazimierz. Wspaniałe zabytki czekają też na tych, którzy opuszczą centrum miasta i ...