Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu osób bardzo stresujący moment, który decyduje o tym czy dostanie się wymarzoną pracę czy też nie. Aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na pracodawcy i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach zachowania, przygotowania na spotkanie i ogólnego prezentowania się.
Najistotniejszą rzeczą o której kandydat nie może zapomnieć, jest punktualność. Należy zjawić się na miejscu umówionego spotkania co najmniej 5 minut wcześniej, co pozwala na ewentualną poprawę wyglądu czy choćby uspokojenie nerwów ( Rozmowa kwalifikacyjna wbrew pozorom jest bardzo stresującym przeżyciem dla większości ludzi). Spóźnienie jest niedopuszczalne! Zazwyczaj z góry przekreśla szanse na zatrudnienie.
Powinno się mieć przy sobie zapasowe kopie wysłanego wcześniej CV, listu motywacyjnego, lub innych potrzebnych dokumentów.
Zgromadzone wcześniej informacje na temat miejsca, w którym osoba stara się o zatrudnienie, a także o samym pracodawcy i innych przydatnych aspektach pracy o którą się stara są z reguły bardzo potrzebne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pozwala to na swobodne poruszanie tematów związanych z samą firmą
Nie wolno również zapomnieć o schludnym wyglądzie, jeżeli osoba stara się o zatrudnienie w korporacji czy firmie, obowiązkowym elementem stroju jest dla kobiety spódnica lub sukienka sięgającą nie wyżej niż do kolana, skromne spięcie włosów odsłaniające twarz. Od dawna panuje przekonanie, że im skromniej, tym lepiej. Nie należy przesadnie eksponować swoich zewnętrznych atutów, gdyż pracodawca może uznać takie zachowanie za niegrzeczne, a nawet wulgarne. W przypadku mężczyzn najlepiej sprawdza się zazwyczaj garnitur koloru ciemnego, schludnie prezentujące się włosy i przede wszystkim przestrzeganie higieny osobistej, czego brak może okazać się wielką przeszkodą do dostania wymarzonej pracy
Kiedy już dochodzi do bezpośredniego spotkania z osobą rekrutującą, należy przywitać się i przedstawić, głośno wypowiadając swoje imię i nazwisko, patrząc jej w oczy. W ten sposób już od pierwszych momentów spotkania okazuje się rozmówcy uwagę i szacunek, a tym samym istnieje większe prawdopodobieństwo że zapamięta on dane i twarz kandydata.
Należy tutaj ponownie podkreślić, aby w miarę swoich możliwości mówić głośno, wyraźnie i z przekonaniem, choć nie arogancją.
Kolejnym ważnym momentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest samo rozpoczęcie dialogu. To pracodawca powinien sam rozpocząć rozmowę, do niej należy też wskazanie kandydatowi miejsca do siedzenia. W trakcie dialogu powinno się uważnie i dokładnie słuchać tego co mówi rekrutujący, co pozwoli na formułowanie konkretnych odpowiedzi, a tym samym zwięzłych i rzeczowych, bo to zazwyczaj wymagane jest na rozmowie kwalifikacyjnej.
Ponadto, ogólne zasady dobrego wychowania mówią, że nie należy „wchodzić” rozmówcy w słowo, a także podawać niesprawdzonych informacji dotyczących przyszłego miejsca zatrudnienia, ponieważ najprawdopodobniejszym skutkiem takiego działania jest kompromitacja i pokazanie siebie jako kogoś niekompetentnego.
Mile widziane jest za to prezentowanie się jako osoba która jest otwarta na propozycje, a jednocześnie wiedząca w jakim kierunku ma podążać jego kariera.
Jedna z reguł dotyczących pierwszego wrażenia na rozmowie kwalifikacyjnej to reguła zwana „4x20”. Mówi ona, że w skład pierwszego wrażenia jakie wywiera kandydat składa się kolejno:
- pierwsze 20 sekund rozmowy,
- pierwsze 20 kroków podczas których oceniany jest sposób poruszania się i ruchy ciała kandydata,
- pierwsze 20 słów które pozwalają ocenić ton głosu, sam głos i sposób formułowania wypowiedzi,
- i wreszcie 20 cm twarzy, kiedy pracodawca ogląda mimikę i wyraz twarzy.
Naukowcy z AGH projektują układy scalone dla japońskiej firmy![]() Naukowcy z AGH projektują układy scalone do kamer japońskiej firmy Rigaku Corporation, jednego z najważniejszych producentów aparatury do badania składu i struktury materiałów oraz kontroli jakości produktów, m.in. w przemyśle ... |
Odwieczne pytanie - Stancja czy akademik?![]() W sierpniu i wrześniu każdego roku na rynku wynajmu zaczyna się gorący sezon. Studenci wracają na uczelnie by rozpocząć kolejny rok akademicki. W tym czasie większość z nich musi również po... |
Trzy polskie uczelnie będą modernizować śmigłowce Airbus Helicopters![]() Firma Airbus Helicopters zajmująca się produkcją śmigłowców podpisała we wtorek w Gdańsku umowę o współpracy z trzema polskimi uczelniami technicznymi. Szkoły wyższe będą pracować nad ulepszaniem systemów i podzespołów helikopterów ... |
Krakowski Kazimierz i jego atrakcje turystyczne![]() Kraków, jako stolica Małopolski oraz miasto pełne cennych zabytków, nie bez powodu jest tak chętnie odwiedzane. Liczne atrakcje turystyczne czekają jednak nie tylko na terenie Starego Miasta, ale i na te... |