Uczelnie w Polsce - Wydarzenia
Projekty badawcze dwóch polskich politechnik znalazły się wśród 45 projektów nagrodzonych w prestiżowym konkursie Microsoft Azure for Research. Granty w wysokości 40 tys. dolarów na roczny dostęp do infrastruktury obliczeniowej otrzymały Politechnika Śląska i Politechnika Warszawska.
W ramach programu Microsoft Azure for Research ośrodki badawcze mogą korzystać ze szkoleń z wykorzystywania potencjału chmury Microsoft Azure oraz grantów w postaci zasobów obliczeniowych tej usługi. Obydwa rozwiązania ułatwiają, a przede wszystkim przyspieszają, pracę naukowców. W tym roku firma Microsoft nagrodziła dwa polskie projekty.
Jednym z nich jest pomysł naukowców z Politechniki Śląskiej - Cloud4Psi, który pozwala identyfikować nowo odkryte białka i klasyfikować je w grupy. Badacze stworzyli system, który porównuje i szuka podobieństw białek na poziomie ich trójwymiarowej struktury. Cloud4Psi będzie pozwalał na szybkie identyfikowanie funkcji nowo odkrytego białka, jeśli nie jest ona jeszcze znana i kiedy prostsze metody identyfikacji okazują się niewystarczające. Umożliwi on również klasyfikowanie białek w grupy i pozwoli poznawać historię ewolucji organizmów, w których białka te pełnią swoją funkcję. Możliwość dogłębnego wejścia w trójwymiarowe struktury białkowe może pomóc w leczeniu nieuleczalnych dziś chorób, a także poznać mechanizmy ich działania.
Ze względu na skomplikowaną strukturę białkową, zbudowaną z tysięcy atomów, poszukiwanie podobieństw zajmuje nawet kilkadziesiąt godzin i wymaga mocy obliczeniowych komputerów, które nie są powszechnie dostępne. „Od wielu lat poszukiwaliśmy takiego środowiska obliczeniowego, jakim jest chmura. Kiedyś rozpraszaliśmy nasze obliczenia na komputerach Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Wymagało to instalacji oprogramowania na każdym z komputerów osobno. Model programowania Microsoft Azure pozwala dokonać konfiguracji rozproszenia obliczeń w jednym miejscu i opublikować wszystko w chmurze. To bardzo upraszcza zadanie” – podkreśla lider nieformalnej grupy badawczej Cloud4Proteins dr inż. Dariusz Mrozek z Instytutu Informatyki Politechniki Śląskiej.
Drugi nagrodzony projekt – SparkSeq – powstał na Politechnice Warszawskiej. Polega on na stworzeniu algorytmów do przetwarzania danych genomowych w chmurze. Algorytmy pomogą przetwarzać dane pacjentów tak, aby dane o DNA i RNA dotarły do lekarza szybko i zrozumiale niczym standardowe testy morfologii krwi. Dane pacjenta będzie można szybko porównywać z tworzonymi obecnie bazami genetycznymi nazywanymi biobankami.
Jak mówi Marek Wiewiórka - doktorant w Zakładzie Systemów Informacyjnych Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej - dzięki grantowi Microsoft Azure możliwe stało się efektywne testowanie i udoskonalanie SparkSeq. Obecnie program jest kilkukrotnie szybszy od konkurencyjnych rozwiązań i zawiera szerszą gamę technik analizy danych.
PAP - Nauka w Polsce
BUS of the Year 2015 w AGH – 05-11-2014r.![]() Odział w Starachowicach firmy produkującej autobusy niskopodłogowym MAN BUS zaprasza brać studencką do udziału w seminarium oraz oglądnięcia autobusu, który pojawi się pod budynkiem.Autobus,który został odznaczony tytułem Bus of the ... |
Studiować i później nie żałować. Co się dziś opłaca?![]() Wszyscy biją na alarm i nakłaniają zagubionych maturzystów do studiowania kierunków technicznych. Oni nie wiele jeszcze z tego rozumieją. Świeżo upieczeni absolwenci dopiero wchodzą w dorosłe życie. Wielu z nich ... |
W jakim wieku studiować, czyli kiedy pójść na studia![]() Kiedy pójść na studia? Czy zaraz po skończeniu średniej szkoły, czy może później. Zawsze przecież można pracować i studiować zaocznie. Niby można, ale przemyśleć to trzeba ... |
Niewykrywalne drony na wodórPrototyp cichego i niewidzialnego dla detektorów podczerwieni drona napędzanego wodorem powstał dzięki pracom badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej, a także Politechniki Rzeszowskiej. Taki samolot mógłby znaleźć zastosowanie np. w wojsku i... |